loader

ROWEREM WOKÓŁ TURAWY - Opole - Turawa

Trasa nr 1 Opole - Turawa

Trasa z Opola do Turawy to najpopularniejsza wycieczka opolskich rowerzystów. Tutaj znajdziecie aż cztery sposoby jej pokonania – zarówno przez Lasy-Stobrawsko-Turawskie jak i przez wioski. Do gminy Turawa można też dojechać pociągiem, z opcją przewozu rowerów i wysiąść na stacji Kotórz Mały przed Turawą.

 

MAPA TRASY - KLIKNIJ TUTAJ

 

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASACH

Zawada

Jedna z największych wiosek gminy Turawa, granicząca bezpośrednio z Opolem. Niedawno wybudowano nową drogę rowerową, którą można tu dojechać przez las z Centrum Handlowego Turawa Park. Przez wioskę przepływa malownicza rzeczka Chrząstawa (Jemielnica). W centrum znajdziemy kilka sklepów, dwie restauracje ze smaczną kuchnią, oraz niewielki, zadrzewiony park. W Zawadzie funkcjonuje też prężnie stadnina koni dobrze znana miłośnikom jazdy konnej.

 

Kotórz Mały

Miejscowość na trasie kolejowej Opole-Kluczbork, jedyna stacja kolejowa na terenie gminy Turawa. Zabytkowy budynek dworca zbudowany jest z czerwonej cegły w stylu charakterystycznym dla regionu opolskiego i innych stacji na tej linii.

 

Lasy Stobrawsko-Turawskie

Obszar chronionego krajobrazu, lasy występujące w gminach: Ozimek, Turawa, Chrząstowice, Murów, Popielów, Łubniany. Są one pozostałością Puszczy Śląskiej. Znajdziemy tu bory wilgotne, mieszane i świeże z przewagą drzewostanu sosny. Występuje tu kilka florystycznych rezerwatów przyrody.

 

Pomnik Joachima Halupczoka w Niwkach

Niwki to sielsko położona wioska na polanie w środku lasu. Pięćdziesiąt metrów na wschód od jedynego skrzyżowania w wiosce stoi pomnik Joachim Halupczoka. To najbardziej znany kolarz z Opolszczyzny, urodzony właśnie w Niwkach - mistrz świata amatorów z 1989 r., wielokrotny uczestnik Wyścigu Pokoju, który zmarł tragicznie w 1994 r.  Nieopodal przy skrzyżowaniu, znajduje się ulubiony bar piwny opolskich rowerzystów, w którym warto odpocząć przed dalszą drogą.

 

Turawa

Historia Turawy sięga średniowiecza, jednak we wczesnych latach znana była jako Byczyna. Nazwa oczywiście pochodziła od dużej liczby byków i krów wypasanych na okolicznych łąkach. Nazwa Turawa pojawiła się dopiero w 1562 roku. Początkowo Turawa nie była samodzielną miejscowością i należała do obszaru Kotorza Wielkiego. Samodzielność zyskała dopiero w XVIII wieku za sprawą ówczesnych właścicieli tych terenów, rodu von Gaschinów. Dziś to prężnie rozwijająca się stolica gminy. Jej okolice są najchętniej odwiedzanymi terenami turystycznymi w pobliżu Opola. Przede wszystkim ze względu na liczne akweny wodne z plażami i ośrodkami wypoczynkowymi.

 

Pałac w Turawie

Pałac w stylu barokowym został wzniesiony w połowie XVIII w. dla pana tamtejszych dóbr, Martina Scholza von Loewenckorna. Do dziś dobrze zachowały się dekorowane w stylu neorokokowym wnętrza z piękną salą balową. W 1937 roku ostatni właściciele zamku przekazali go na sierociniec. Do niedawna istniał tu dom dziecka. Pałac nie jest udostępniony do zwiedzania, można go tylko zobaczyć z zewnątrz.

 

Ścieżka edukacyjna Nadleśnictwa Turawa

Niewielki park w centrum Turawy, przy zabytkowej leśniczówce Nadleśnictwa Turawa. W parku zgromadzono ciekawe drzewa i krzewy. Jest też kilka tablic edukacyjnych oraz ławek, na których możemy odpocząć w cieniu drzew.

 

Zapora na Małej Panwi

Ulokowana jest przy wylocie Małej Panwi z Jeziora Turawskiego, niedaleko centrum Turawy. Zapora ma 13 metrów wysokości i działa przy niej niewielka elektrownia wodna o mocy 1,2 MW.

 

Jeziora Turawskie

Choć kojarzone są z największym z jezior, w rzeczywistości są to aż cztery różne akweny – Jezioro Turawskie Duże, Jezioro Średnie, Jezioro Małe i nieco oddalone Jezioro Srebrne. Największy zbiornik powstał w latach 30-tych XX wieku na dobrach hrabiego Hubertusa. Sztuczny zbiornik na Małej Panwi miał chronić Opole przed powodzią, ale także pełnić funkcje wypoczynkowe i rekreacyjne. Hrabia, aby uzyskać zgodę na jego budowę, musiał spotkać się z Adolfem Hitlerem. Jezioro powstało w 1938 roku. Konieczne było zalanie dwóch wiosek, których mieszkańcy zostali przesiedleni do nowych domków w stylu pruskim w Ligocie Turawskiej i Zakrzowie Turawskim. Zbiornik ma 24 km2 powierzchni i 13 m. głębokości. Nad całym kompleksem Jezior Turawskich znaleźć można liczne plaże, ośrodki wypoczynkowe, hotele, punkty gastronomiczne, przystanie żeglarskie, wypożyczalnie sprzętu wodnego i wiele innych atrakcji.

PRZEBIEG TRASY

Trasa nr 1 - mapa.jpeg

OPOLE - TURAWA przez Zawadę (17,2 km)

OPOLE, (Centrum Handlowe Turawa Park – przejazd pod obwodnicą miasta – mostek nad Swornicą – lasek zawadzki) – ZAWADA (mostek na Chrząstawie – ul. Wodociągowa) – leśna droga nad Jezioro Turawskie – JEZIORO TURAWSKIE DUŻE (brzeg zachodni – zapora na Małej Panwi) – TURAWA (ul. Ogrodowa – Plac von Garnier)

 

Wycieczkę rozpoczynamy przy Centrum Handlowym Turawa Park w Opolu. Jedziemy po jego prawej stronie, drogą techniczną w stronę ogrodzenia obwodnicy miasta. Jedziemy wzdłuż niej do pierwszego przejazdu pod drogą i przejeżdżamy nim, zawracając po drugiej stronie w lewo. Po chwili skręcamy w prawo, w najbliższą drogę leśną. Przejeżdżamy przez mostek i jedziemy nowo wybudowaną asfaltową szosą, skrajem lasu do Zawady. Przy pierwszych zabudowaniach jedziemy prosto i po chwili przejeżdżamy przez mostek na Chrząstawie. Przejeżdżamy przez plac obrośnięty drzewami i po chwili wyjeżdżamy na ul. Wodociągową, skręcając w prawo. Tuż za Zawadą wjeżdżamy do Lasów Stobrawsko-Turawskich i jedziemy cały czas prosto, aż dotrzemy do wału Jeziora Turawskiego Dużego. Wjeżdżamy na wał i skręcamy w lewo. Jedziemy wałem, po lewej stronie mając przed oczami rozległą panoramę jeziora. Gdy zbliżymy się do zapory na Małej Panwi, tuż przed nią schodzimy z wału w stronę mostka na kanale retencyjnym. Za mostkiem jedziemy prosto ul. Ogrodową, którą biegnie kilka szlaków rowerowych i po kilku zakrętach docieramy do centrum Turawy.


OPOLE - TURAWA przez Niwki (15,9 km)

OPOLE, (Centrum Handlowe Turawa Park – droga techniczna wzdłuż obwodnicy miasta – ogródki działkowe) – ZBICKO – mostek na Chrząstawie – ŻÓŁTY SZLAK ROWEROWY – NIWKI – JEZIORO TURAWSKIE DUŻE (brzeg zachodni – zapora na Małej Panwi) – TURAWA (ul. Ogrodowa – Plac von Garnier)

Najpopularniejsza trasa opolskich rowerzystów. Rozpoczynamy przy Centrum Handlowym Turawa Park w Opolu. Jedziemy po jego prawej stronie, drogą techniczną w stronę ogrodzenia obwodnicy miasta. Jedziemy wzdłuż niej, aż do wiaduktu, pod którym przekraczamy obwodnicę, przejeżdżamy ostrożnie przez niestrzeżony przejazd kolejowy i skręcamy w lewo, jadąc po chwili drogą na tyłach ogródków działkowych. Sześćset metrów za ogródkami skręcamy w prawo i po chwili docieramy do Zbicka. Tu od razu skręcamy w lewo i polną drogą zacienioną drzewami dojeżdżamy do mostku na Chrząstawie. Za mostem jedziemy prosto po chwili, wjeżdżając po pewnym czasie na żółty szlak rowerowy, który łączy się z naszą drogą z prawej strony. Dojeżdżamy nim do Niwek, gdzie na głównym skrzyżowaniu, obok najpopularniejszej wśród miejscowych rowerzystów piwiarni skręcamy w lewo. Pięćdziesiąt metrów dalej prosto stoi pomnik Joachima Halupczoka. Pusta, asfaltowa szosa kończy się przy zachodnim brzegu Jeziora Turawskiego. Skręcamy w lewo i wjeżdżamy na wał jeziora. Jedziemy nim do zapory na Małej Panwi, przed którą schodzimy z wału w stronę mostka na kanale retencyjnym. Za mostkiem jedziemy prosto ul. Ogrodową, którą biegnie kilka szlaków rowerowych i po kilku zakrętach docieramy do centrum Turawy.


OPOLE - TURAWA przez Chrząstowice (16,6 km)

OPOLE (stacja kolejowa Opole-Gosławice) – LĘDZINY – CHRZĄSTOWICE (droga dla rowerów wzdłuż DK 46 – ul. Olimpijczyków) – CZERWONY SZLAK ROWEROWY - NIWKI – JEZIORO TURAWSKIE DUŻE (brzeg zachodni – zapora na Małej Panwi) – TURAWA (ul. Ogrodowa – Plac von Garnier)

Wycieczkę rozpoczynamy przy stacji Opole-Gosławice. Z centrum miasta łatwo tu dojechać ul. Ozimską i Częstochowską. Pierwszy odcinek trasy do Chrząstowic pokonujemy drogą dla rowerów wzdłuż drogi krajowej nr 46. Po drodze mijamy Lędziny i docieramy do Chrząstowic. Stąd, aż do Turawy poruszamy się czerwonym szlakiem rowerowym. Na pierwszym skrzyżowaniu za stacją paliw i supermarketem skręcamy w lewo, w ul. Olimpijczyków. Sześćset metrów za skrzyżowaniem skręcamy ostro w prawo w polną drogę biegnącą skrajem zabudowań. Wjeżdżamy do Lasów Stobrawsko-Turawskich i 150 metrów dalej skręcamy w lewo. Jedziemy 700 metrów i na rozwidleniu skręcamy w prawo, zgodnie z czerwonym szlakiem. Na kolejnym rozwidleniu za szerokim łukiem w lewo skręcamy znów w prawo i po chwili wyjeżdżamy z lasu. Tu szlak skręca w lewo i prowadzi skrajem Niwek. Dojeżdżamy do głównej ulicy i skręcamy w prawo. Na skrzyżowaniu obok baru skręcamy w lewo i pustą, asfaltową szosą dojeżdżamy przez las do zachodniego brzegu Jeziora Turawskiego. Skręcamy w lewo i wjeżdżamy na wał jeziora. Jedziemy nim do zapory na Małej Panwi, przed którą schodzimy z wału w stronę mostka na kanale retencyjnym. Za mostkiem jedziemy prosto ul. Ogrodową, którą biegnie kilka szlaków rowerowych i po kilku zakrętach docieramy do centrum Turawy.


OPOLE - TURAWA przez Kotórz Mały (12,1 km)

OPOLE, (Centrum Handlowe Turawa Park – przejazd pod obwodnicą miasta – mostek nad Swornicą – lasek zawadzki) – ZAWADA (mostek na Chrząstawie – ul. Wodociągowa – DK 45 – rondo przy stacji paliw – ul. Turawska) – KOTÓRZ MAŁY - TURAWA

Najszybszy dojazd z Opola Turawy. Obecnie trwają prace przy budowie drogi rowerowej na odcinku Zawada – Turawa. Do tego czasu ten fragment trasy trzeba pokonać ruchliwą drogą dla samochodów.

Wycieczkę rozpoczynamy przy Centrum Handlowym Turawa Park w Opolu. Jedziemy po jego prawej stronie, drogą techniczną w stronę ogrodzenia obwodnicy miasta. Jedziemy wzdłuż niej do pierwszego przejazdu pod drogą i przejeżdżamy nim, zawracając po drugiej stronie w lewo. Po chwili skręcamy w prawo, w najbliższą drogę leśną. Przejeżdżamy przez mostek i jedziemy nowo wybudowaną asfaltową szosą, skrajem lasu do Zawady. Przy pierwszych zabudowaniach jedziemy prosto i po chwili przejeżdżamy przez mostek na Chrząstawie. Przejeżdżamy przez plac obrośnięty drzewami i po chwili wyjeżdżamy na ul. Wodociągową, skręcając w lewo. Dojeżdżamy do skrzyżowania z ruchliwą drogą krajową nr 45. Przechodzimy przejściem dla pieszych na jej drugą stronę i jedziemy w kierunku ronda ze stacją paliw. Na rondzie ponownie przekraczamy drogę krajową i dalej jedziemy drogą samochodową do Turawy, przez Kotórz Wielki.

 

Do pobrania mapy tras rowerowych na nawigację:

ZIPTrasa nr 1.zip (29,77KB)

GPXTurawa 01 A - Opole-Turawa przez Zawadę.gpx (44,89KB)
GPXTurawa 01 B - Opole-Turawa przez Niwki.gpx (49,29KB)
GPXTurawa 01 C - Opole-Turawa przez Chrząstowice.gpx (48,77KB)
GPXTurawa 01 D - Opole-Turawa przez Kotórz Mały.gpx (45,75KB)

opis trasy, zdjęcia i mapa:

Przemysław Supernak, SuperGlob

Logotypy UE
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader- Małe Projekty - Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Publikacja opracowana przez Gminę Turawa.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.