loader

ROWEREM WOKÓŁ TURAWY - Z Turawy do Jura Parku w Krasiejowie

Trasa nr 5: Z Turawy do Jura Parku w Krasiejowie (46,5 km)

Trochę dłuższa trasa, doskonała na całodniową wycieczkę połączoną ze zwiedzaniem jednej z największych atrakcji turystycznych Opolszczyzny – Jura Parku w Krasiejowie. Trasa w całości prowadzi dobrze oznaczonymi i wygodnymi szlakami rowerowymi. Nie zabraknie na niej również atrakcji dla miłośników przyrody. Większość drogi powrotnej biegnie przez bujne Lasy Stobrawsko-Turawskie. W nich, tuż przy trasie odwiedzimy Rezerwat Przyrody „Srebrne Źródła”.

 

MAPA TRASY - KLIKNIJ TUTAJ

 

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE

Turawa

Historia Turawy sięga średniowiecza, jednak we wczesnych latach znana była jako Byczyna. Nazwa oczywiście pochodziła od dużej liczby byków i krów wypasanych na okolicznych łąkach. Nazwa Turawa pojawiła się dopiero w 1562 roku. Początkowo Turawa nie była samodzielną miejscowością i należała do obszaru Kotorza Wielkiego. Samodzielność zyskała dopiero w XVIII wieku za sprawą ówczesnych właścicieli tych terenów, rodu von Gaschinów. Dziś to prężnie rozwijająca się stolica gminy. Jej okolice są najchętniej odwiedzanymi terenami turystycznymi w pobliżu Opola. Przede wszystkim ze względu na liczne akweny wodne z plażami i ośrodkami wypoczynkowymi.

 

Pałac w Turawie

Pałac w stylu barokowym został wzniesiony w połowie XVIII w. dla pana tamtejszych dóbr, Martina Scholza von Loewenckorna. Do dziś dobrze zachowały się dekorowane w stylu neorokokowym wnętrza z piękną salą balową. W 1937 roku ostatni właściciele zamku przekazali go na sierociniec. Do niedawna istniał tu dom dziecka. Pałac nie jest udostępniony do zwiedzania, można go tylko zobaczyć z zewnątrz.

 

Ścieżka edukacyjna Nadleśnictwa Turawa

Niewielki park w centrum Turawy, przy zabytkowej leśniczówce Nadleśnictwa Turawa. W parku zgromadzono ciekawe drzewa i krzewy. Jest też kilka tablic edukacyjnych oraz ławek, na których możemy odpocząć w cieniu drzew.

 

Zapora na Małej Panwi

Ulokowana jest przy wylocie Małej Panwi z Jeziora Turawskiego, niedaleko centrum Turawy. Zapora ma 13 metrów wysokości i działa przy niej niewielka elektrownia wodna o mocy 1,2 MW

 

Jeziora Turawskie

Choć kojarzone są z największym z jezior, w rzeczywistości są to aż cztery różne akweny – Jezioro Turawskie Duże, Jezioro Średnie, Jezioro Małe i nieco oddalone Jezioro Srebrne. Największy zbiornik powstał w latach 30-tych XX wieku na dobrach hrabiego Hubertusa. Sztuczny zbiornik na Małej Panwi miał chronić Opole przed powodzią, ale także pełnić funkcje wypoczynkowe i rekreacyjne. Hrabia, aby uzyskać zgodę na jego budowę, musiał spotkać się z Adolfem Hitlerem. Jezioro powstało w 1938 roku. Konieczne było zalanie dwóch wiosek, których mieszkańcy zostali przesiedleni do nowych domków w stylu pruskim w Ligocie Turawskiej i Zakrzowie Turawskim. Zbiornik ma 24 km2 powierzchni i 13 m. głębokości. Nad całym kompleksem Jezior Turawskich znaleźć można liczne plaże, ośrodki wypoczynkowe, hotele, punkty gastronomiczne, przystanie żeglarskie, wypożyczalnie sprzętu wodnego i wiele innych atrakcji.

 

Szczedrzyk

Jedna z najpiękniejszych miejscowości gminy Ozimek, leżąca nad południowym brzegiem Jeziora Turawskiego. Tutejszy brzeg jeziora zasiedlają liczne ptaki wodne, które gniazdują na zalanych wodą drzewach i w otaczających je zaroślach. W Szczedrzyku warto zobaczyć: neogotycki kościół św. Mikołaja, stojący za nim pomnik ofiar I i II wojny światowej z piękną rzeźbą św. Jerzego pokonującego smoka oraz kilka zabytkowych kapliczek umiejscowionych w różnych punktach wioski. W Szczedrzyku możemy również zjeść w którejś z restauracji, albo uzupełnić napoje w którymś ze sklepów.

 

Huta szkła Jedlice

Powstała w 1775 roku. Pierwotnie produkowano w niej drut i gwoździe. Później młotki i inne narzędzia, a w 1800 roku uruchomiono walcownię blach. Huta szkła powstała tu dopiero w 1960 roku. Z dawnych zabudowań huty do dziś zachowały się: budynek z 1805 roku, dworek „Beatka” oraz zabytkowe domy robotnicze z przełomu XVIII i XIX wieku.

 

Ogród kwietny w Antoniowie

W Antoniowie przy ul. Stawowej znajduje się zapierający dech w piersiach ogród gęsto obsadzony egzotycznymi gatunkami roślin kwitnących. Mimo niewielkich rozmiarów posiada on naprawdę wiele pięknych drzew i krzewów. Jest tu niewielki strumyk z mostkiem, a na niewielkim wzniesieniu stoi altana i pięknie wyrzeźbiony „hotel dla owadów”.

 

Zabytkowy most żelazny w Ozimku

Najstarszy żelazny most wiszący w Europie kontynentalnej. Oddano go do użytku w 1827 roku. W całości został wykonany w miejscowej Hucie Małapanew. Składa się z 1600 części. Wszystkie zostały wykute ręcznie. Waga konstrukcji to 55 ton, długość przęsła to 28,6 m, a rozpiętość pylonów – 31,5 m. Most stoi w samym centrum miasta, tuż za Parkiem Hutnika. Tuż obok mostu, przy śluzie stoi budynek Muzeum Hutnictwa.

 

Jura Park w Krasiejowie

To największy w Europie tego typu park tematyczny połączony z muzeum paleontologicznym. Odkryto tu liczne szczątki prehistorycznych dinozaurów. Najsłynniejszym z nich jest jeden z najstarszych prajaszczurów na świecie – Silesaurus Opolensis. Żył około 225 milionów lat temu, miał 1,5 metra długości i nigdzie poza Polską nie znaleziono jego śladów. Atrakcji w JuraParku jest sporo: liczne figury dinozaurów naturalnej wielkości, ścieżka edukacyjna, prehistoryczne oceanarium, kino 5D, tunel czasu, park rozrywki ze stawkiem i plażą, place zabaw i punkty gastronomiczne. Na terenie parku wciąż prowadzone są wykopaliska paleontologiczne.

 

Lasy Stobrawsko-Turawskie

Obszar chronionego krajobrazu, lasy występujące w gminach: Ozimek, Turawa, Chrząstowice, Murów, Popielów, Łubniany. Są one pozostałością Puszczy Śląskiej. Znajdziemy tu bory wilgotne, mieszane i świeże z przewagą drzewostanu sosny. Występuje tu kilka florystycznych rezerwatów przyrody.

 

Pomnik Joachima Halupczoka w Niwkach

Niwki to sielsko położona wioska na polanie w środku lasu. Pięćdziesiąt metrów na wschód od jedynego skrzyżowania w wiosce stoi pomnik Joachim Halupczoka. To najbardziej znany kolarz z Opolszczyzny, urodzony właśnie w Niwkach - mistrz świata amatorów z 1989 r., wielokrotny uczestnik Wyścigu Pokoju, który zmarł tragicznie w 1994 r.  Nieopodal przy skrzyżowaniu, znajduje się ulubiony bar piwny opolskich rowerzystów, w którym warto odpocząć przed dalszą drogą.

 

PRZEBIEG TRASY

Ttrasa nr 5 - mapa.jpeg

 

TURAWA - JURA PARK KRASIEJÓW przez Szczedrzyk (22,5 km)

TURAWA (Plac von Garnier – ul. Ogrodowa – Jezioro Turawskie – zapora na Małej Panwi) – ZIELONY SZLAK ROWEROWY – JEZIORO ŚREDNIE – JEZIORO MAŁE – ZIELONY SZLAK ROWEROWY – SZCZEDRZYK – JEDLICE – ANTONIÓW – SCHODNIA - OZIMEK (ul. Wyzwolenia – ul. Kolejowa – ul. Brzeziny) – KRASIEJÓW (ul. Myśliwska - czerwony szlak rowerowy – ul. św. Floriana - kościół – ul. Opolska – ul. Pustki – Jura Park)

 

Wycieczkę rozpoczynamy w centrum Turawy przy Placu von Garnier. Kierujemy się na wschód, ul. Ogrodową, którą biegnie kilka szlaków rowerowych. Dojeżdżamy nią do wału jeziora, nieopodal zapory na Małej Panwi. Skręcamy w prawo i dalej jedziemy zielonym szlakiem rowerowym. Możemy pojechać na dwa sposoby. Wygodną drogą szutrową biegnącą dołem wału, lub węższą ścieżką na górze wału z pięknym widokiem na jezioro. Po drodze mijamy Kotórz Wielki z widoczną w lekkim oddaleniu wieżą kościoła. Jeśli jedziemy dołem wału, to następne kilkaset metrów musimy pokonać dość ruchliwą drogą gminną. Na końcu wału trasa naszej wycieczki skręca w lewo i wjeżdża do lasu. Po chwili mijamy Jezioro Średnie, a po lewej mamy południowy brzeg Jeziora Dużego. Jadąc wzdłuż brzegu tego drugiego, kawałek za Jeziorem Średnim mijamy ukryte w lesie Jezioro Małe. Tuż za nim kończy się asfaltowa droga, a my skręcamy w prawo, w leśną ścieżkę. Okrążamy lasem Jezioro Małe i na pierwszym rozwidleniu skręcamy w lewo. Jedziemy ok. 300 m krętą i wąską leśną ścieżką, za którą dojeżdżamy do asfaltowej drogi obok niewielkiego zakładu karnego, gdzie skręcamy w prawo. Na następnym rozwidleniu skręcamy w lewo i podjeżdżamy lekko pod górę drogą z betonowych płyt. Mijamy park linowy z prawej strony i Ośrodek Wypoczynkowy Jowisz z lewej i skręcamy w prawo. Jedziemy prosto drogą pomiędzy domkami letniskowymi. Niecały kilometr dalej wyjeżdżamy z lasu i docieramy do pierwszych zabudowań Szczedrzyka.

Zielony szlak rowerowy dociera do głównej ulicy wioski, na której skręcamy w lewo. Jedziemy przez centrum Szczedrzyka mijając po drodze neogotycki kościół i pomnik ofiar wojny z figurą św. Jerzego. Sześćset metrów za kościołem skręcamy w lewo w kierunku Jedlic. W Jedlicach mijamy hutę szkła, most na Małej Panwi i skręcając w prawo, wjeżdżamy do Antoniowa. Tu warto zboczyć na chwilę z trasy do pięknego ogrodu kwietnego przy ul. Stawowej. Za Antoniowem przejeżdżamy ostrożnie przez rondo na drodze krajowej nr 46 i wjeżdżamy do Ozimka ul. Powstańców Śląskich. Dojeżdżamy do ronda i skręcamy w prawo, mijając po prawej stronie Park Hutnika i drogę prowadzącą do zabytkowego mostu żelaznego. Kierujemy się ul. Wyzwolenia na wschód i na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Mijamy stację paliw, most na Małej Panwi i po chwili jedziemy pomiędzy Hutą Małapnew, a parkiem na Wyspie Rehdanza. Tuż za parkiem skręcamy w lewo. Czeka nas teraz odcinek 1,8 km drogą dla samochodów. Po wjeździe do Krasiejowa mijamy pierwsze zabudowania, zagajnik i skręcamy w lewo, w ul. Myśliwską. Tuż przed mostem na Małej Panwi skręcamy w prawo, w wąską i niezwykle malowniczą ścieżkę biegnącą wałem Małej Panwi. Dojeżdżamy nią do kościoła w Krasiejowie, za którym skręcamy w lewo, wjeżdżając na główną ulicę. Jadąc dalej czerwonym szlakiem rowerowym, za kościołem skręcamy w prawo, w ul. Pustki i jedziemy rzadko uczęszczaną asfaltową szosą. Kilometr dalej mijamy z lewej strony niewielki zagajnik, przy którym skręcamy w prawo. Przejeżdżamy przez tory kolejowe, za którymi zaczyna się ogrodzony teren Jura Parku w Krasiejowie. Jedziemy w prawo i wzdłuż ogrodzenia docieramy do głównego parkingu i wejścia do Jura Parku.


JURA PARK KRASIEJÓW - TURAWA przez Dębską Kuźnię i Niwki (24 km)

KRASIEJÓW (Jura Park – ul. Słoneczna – ul. Cegielniana – ul. Spóracka – ul. Szkolna) – CZARNY SZLAK ROWEROWY - KRZYŻOWA DOLINA (ul. Powstańców Śląskich – ul. Opolska) - ŻÓŁTY SZLAK ROWEROWY – REZERWAT PRZYRODY „SREBRNE ŹRÓDŁA” – ŻÓŁTY SZLAK ROWEROWY – CZARNY SZLAK ROWEROWY - DĘBSKA KUŹNIA (ul. Leśna – ul. Kolonia – ul. Wiejska – stacja kolejowa – ul. Wyzwolenia – ul. Niwecka) – NIWKI – CZERWONY SZLAK ROWEROWY – zachodni brzeg Jeziora Turawskiego – zapora na Małej Panwi – TURAWA (ul. Ogrodowa – Plac von Garnier)

 

Sprzed głównego wejścia do Jura Parku kierujemy się na zachód ul. Słoneczną, która kończy się na ul. Spórackiej, gdzie skręcamy w prawo. Tuż przed torami skręcamy w lewo, wjeżdżając na czarny szlak rowerowy biegnący rzadko uczęszczaną drogą gminną do Krzyżowej Doliny. Tu dojeżdżamy do głównego skrzyżowania wioski i skręcamy w prawo, w ul. Opolską, jadąc dalej żółtym szlakiem rowerowym. Za Krzyżową Doliną docieramy do lasu i drogi Daniec-Ozimek i skręcamy w lewo. Kilkaset metrów dalej, żółty szlak skręca w prawo, a my opuszczamy asfaltową szosę i wjeżdżamy na piękną, leśną drogę. Dalej czeka nas długa (ok. 3,5 km) prosta, przy której mijamy kilkanaście ambon obserwacyjnych. Na jej końcu mijamy tablicę oznaczającą Rezerwat Przyrody „Srebrne Źródła”. Właściwe źródła, od których rezerwat wziął nazwę, znajdują się w głębi lasu, po prawej stronie i prowadzi do nich droga oznaczona drogowskazem.

Za „Srebrnymi Źródłami” dojeżdżamy do rozwidlenia dróg. Żółty szlak skręca w lewo, a my jedziemy w prawo czarnym szlakiem rowerowym prowadzącym do Dębskiej Kuźni. Do wioski wjeżdżamy ul. Leśną, która po chwili łączy się z ul. Kolonia. Mijamy zabytkową kapliczkę z dzwonnicą i dojeżdżamy do ul. Wiejskiej w centrum, gdzie skręcamy w prawo i dojeżdżamy do stacji kolejowej. Tuż przy niej znajduje się ukwiecony skwer z ławkami, na których możemy odpocząć przed dalszą drogą. Za torami skręcamy w lewo, w ul. Wyzwolenia i jedziemy nią do końca. Skręcamy w prawo i ostrożnie przejeżdżamy prosto przez skrzyżowanie z ruchliwą drogą krajową nr 46 i jedziemy dalej czerwonym szlakiem rowerowym, którym wracamy do samej Turawy. Jedziemy 3,5 kilometra przez las i docieramy do Niwek. Jedziemy cały czas prosto, rzadko uczęszczaną szosą samochodową, która kończy się przy zachodnim brzegu Jeziora Turawskiego. Skręcamy w lewo i wjeżdżamy na wał jeziora. Jedziemy nim do zapory na Małej Panwi, przed którą schodzimy z wału w stronę mostka na kanale retencyjnym. Za mostkiem jedziemy prosto ul. Ogrodową, którą biegnie kilka szlaków rowerowych i po kilku zakrętach docieramy do centrum Turawy.

 

Do pobrania mapy tras rowerowych na nawigację:

ZIPTurawa 05 - Z Turawy do Jura Parku w Krasiejowie.zip (20,94KB)

GPXTurawa 05 - Z Turawy do Jura Parku w Krasiejowie.gpx (144,14KB)

opis trasy, zdjęcia i mapa:

Przemysław Supernak, SuperGlob

 

 

Logotypy UE
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader- Małe Projekty - Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Publikacja opracowana przez Gminę Turawa.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.